Misyonumuz - Hedeflerimiz

Doğa ve Çevre Koruması

Türkiye’nin taraf olduğu bir çok sözleşme öncelikli alanların ve ekosistemin sağlığı açısından önemli olan biyolojik çeşitliliğin korunmasını amaçlıyor. Türkiye’de mevcut koruma politikalarının geliştirilmesi, iyileştirilmesi uzun vadeli doğa stratejilerinin oluşturulması ve alanların koruma statüsü kazanması için çalışan Türkiye, proje yürüttüğü alanlarda iyi örnek uygulamaları geliştiriyor. Örnek uygulamaların Türkiye’de ki benzer alanlarda yaygınlaştırılması için kurumlarla işbirliği yapıyor.

Sokaktaki Dostlarımız

Bir kez olsun sokak köpeğini sevmemiş, hayatında hiç kuşlara yem vermemiş ya da bir sokak kedisi için kapısının önüne su bırakmamış insanlar nedeniyle sokak hayvanları hep yanlış algılanmaktadır.  Pis, hastalıklı ve uzak durulması gereken canlı olarak görülen sokaktaki dostlarımız aslında sadece biraz sevgi görmeyi bekleyen, karınlarını doyurmak için uğraşan kimi zaman sadece insanlardan korktukları için gergin tavırlar sergileyen varlıklarıdır. Sokaktaki dostlarımızı yok saymaya, hayatınıza devam edebilirsiniz ancak onlar dışarıda yardıma muhtaç bir şekilde beklemektedir.

Kadına Şiddet

Bedene uygulanan fiziksel saldırılar, en çok görülen şiddet türüdür. Fiziksel şiddet içeriğinde; sağlıksız koşullarda yaşamaya mecbur bırakmak, dayak, kesici ve vurucu maddelerle bedene zarar vermek, sağlık hizmetlerinden yararlanmasını engelleyerek bedenine zarar gelmesine sebep olmak vardır. Psikolojik şiddet içeriğinde; kişiyi aşırı denetleme ve kontrol altında tutma, aşağılamak, cezalandırmak, mahrum bırakmak, küçük düşürmek amacıyla yapılan sistematik şiddet davranışları vardır. Mesleki mobbing uygulamaları da bir çeşit psikolojik şiddet durumlarıdır. 

Lösemiye Farkındalık

Kanser yalnızca tek bir organda ise genellikle başarı ile tedavi edilmektedir. Fakat hastanın vücudunda farklı organlara da sıçramış ve yayılmışsa bu zorlu bir görev haline gelmektedir.
İmmunoterapi, metastatik evrede hastalığın tedavisinde etkili olmaktadır fakat hala sınırlı sayıda hastaya uygulanabilmektedir. Araştırmacılar kanserli fareler üzerinde hayatta kalmayı destekleyen ve metastatik hücreleri yok eden bir enzim tanımlamışlardır.

Engelliler

Yaşanılan fiziksel çevre, binalar, konutlar, kaldırımlar, kamu binaları, diğer ortak kullanım alanları, engellilerin özelliklerini ve gereksinimlerini de dikkate alacak şekilde tasarlanıp inşa edilmiş değil ve engelli çocuklar ayrımcılığa karşı etkili bir şekilde korunamıyor. Engelli çocuklara yönelik negatif genellemeler yapmaktan ya da kullanmaktan kaçının. “Sakat”, “özürlü” gibi terimler yerine “fiziksel ya da hareket engeli bulunan çocuk” diyebilirsiniz. “Tekerlekli sandalyeye mahkum” yerine “tekerlekli sandalye kullanan çocuk”, “geri zekalı” yerine “zihinsel engelli çocuk” diyebilirsiniz.

BCF Theme By aThemeArt - Proudly powered by WordPress.
BACK TO TOP